Ekonomi

Çin: ABD ihracat kontrollerini kötüye kullanıyor

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çinli şirket ve kurumların meşru hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli tedbirler alınacaktır.”

Açıklamada, “ABD, ulusal güvenlik kavramını gereğinden fazla genişleterek ihracat denetimlerini kötüye kullanıyor. Devlet gücünü, piyasa düzenini ve ekonomik baskıyı bozarak Çinli şirket ve kurumlara baskı yapmak için bir araç haline getiriyor” denildi. terimler yer aldı.

Kararın Çinli ve ABD’li şirketler arasındaki olağan ekonomik ve ticari bağları zedelediği, piyasa kurallarını ve uluslararası ekonomik ve ticari sistemi ihlal ettiğine işaret edilerek, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını tehdit eden adımın da fayda sağlamadığı vurgulandı. iki ülke veya dünya ekonomisi.

Açıklamada, ihracat kontrollerinin adil, makul ve ayrımcı olmayan bir şekilde uygulanması, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin kalkınma için kullanılmasının engellenmemesi gerektiği belirtilerek, ABD’ye devreye girmesi için çağrıda bulunuldu. yolsuzluklarına son verilmesi ve Dünya Ticaret Örgütü’nün merkezde olduğu çok taraflı ticaret sisteminin kurallarına uyulması.

Biden hükümeti, Amerikan teknolojisine erişimlerini kısıtlamak amacıyla dün 36 Çinli şirketi kara listeye almıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin’in en büyük bellek yongası üreticisi Yangzte Memory Technologies (YMTC) gibi yapay zeka yongası sektöründe faaliyet gösteren 21’i şirket olmak üzere 36 şirketin sıkı lisans uygulayacağı belirtildi. Amerikan mallarına, yazılımlarına ve teknolojilerine erişimi önemli ölçüde kısıtlayacak gereklilikler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu