Ekonomi

Fitch: ABD iflasları düzenlemeyi hızlandırabilir

Fitch’in bankacılık düzenlemelerine ilişkin son raporunda, bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan çalkantıların, Basel standartlarının özel gerekliliklerinden muaf olan veya bunlara tabi olan ABD’deki büyük bölgesel bankalar için düzenlemelerin sıkılaştırılmasını hızlandırabileceği kaydedildi.

Açıklamada, ABD makamları tarafından borç gereksinimlerinin “küresel sistemik olarak önemli bankalar (G-SIB)” olarak sınıflandırılmayan büyük bölgesel bankaları da içerecek şekilde genişletilmesine ilişkin tartışmaların 2022’de başladığı hatırlatıldı.

Ülkedeki G-SIB’lerin küresel normlara uygun olarak daha sıkı ihtiyati rejimlere tabi olduğuna işaret edilerek, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflaslarının ihtiyatlı düzenlemeler konusunda endişeleri alevlendirdiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu iflasların, politika faizlerinin yükseldiği bir dönemde faiz-risk yönetimi uygulamalarının öneminin altını çizdiği belirtildi.

ABD’li düzenleyicilerin 100 milyar doları aşan varlığa sahip büyük bölgesel bankalara yönelik düzenlemeleri sıkılaştırma sözüne işaret edilen açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın sermaye çerçevesini gözden geçireceğini belirttiği hatırlatıldı.

habersebinkarahisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu