Haber

Kıbrıs sorunu: Kıbrıslı Rumlar AB’den destek istedi

AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de yaptığı görüşmede, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümünde ve Ada’daki bölünmüşlüğün aşılmasında daha baskın rol oynamasını talep etti.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rum lider, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından mevcut jeopolitik ortamda Avrupa, Birleşmiş Milletler çerçevesinde müzakerelerin yeniden başlamasına belirleyici bir katkı yapabilir ve yapmalıdır. “

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB üye devleti olduğunu ve bu nedenle Kıbrıs sorununun Avrupa’nın da sorunu olduğunu belirten Christodoulides, sorunun analizinin AB’yi doğrudan etkileyeceğini söyledi.

“AB çözüm için gerekli araçlara sahip”

Christodoulides, “AB, Kıbrıs halkı, Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, Türkiye ve Avrupa Birliği için tüm tarafların üzerinde anlaşmaya varacağı bir çözüme yol açacak araçlara ve teşviklere sahiptir.” dedi.

Dünyada sadece Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ortasındaki adanın Güney Kıbrıs yönetimi ile yeniden birleşmesi için son tur müzakereler 2017 yılında sonuçsuz tamamlanmış ve ardından Türk tarafı iki devletli çözüm modelini savunmaya başladı. Türkiye ve KKTC, AB’yi Kıbrıs sorununda Kıbrıs Rum tarafının yanında yer almakla suçluyor ve AB’nin BM himayesindeki müzakerelere resmi taraf olmasına karşı çıkıyor.

rtr/BK,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu