Ekonomi

Memur-Sen: Teklifler enflasyon hedeflerine göre değil, piyasa gerçeklerine göre yapılmalı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşme müzakerelerine ilişkin, “Kamu işvereni, yapılacak teklifte Memur-Sen’in öngörülerini de dikkate alarak, enflasyon hedeflerini değil, piyasa gerçeklerini esas alan bir teklif sunmalıdır. 14 Ağustos’ta sunuldu.” terimleri kullandı.

Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Temmuz ayı enflasyonunu yüzde 9,49, yıllık enflasyonu ise yüzde 47,83 olarak açıkladığını hatırlattı.

Merkez Bankası’nın enflasyon varsayımını 2023 için yüzde 58’e, 2024 için ise yüzde 33’e güncellediğine işaret eden Yalçın, Memur-Sen’in ekonomik veriler ve piyasa analiz, öngörü ve değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkan 7’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi teklifini açıkladı. gerçekler, “haklı ve makul teklif”.

“Enflasyon endişelerini açıkladık”

Yalçın, temmuz ayında sadece “yüzde zam artı enflasyon farkı” durumunda oluşacak fotoğraf artışının ardından tablonun ortasında oluşacak farka dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Memur-Sen’in ‘alım gücü artırılsın’ talebi ve Cumhurbaşkanımızın 22 bin lira vaadinin önemi açıklanan ekonomik bilgilerle daha iyi anlaşıldı. 22 bin düzenlemesi kamu görevlilerini rahatlatmaya yönelik bir adım olurken, açıklanan enflasyon Sen’in 3 aylık refah bazlı zam teklifi endişeleri giderecek, satın alma gücünü artıracak ve enflasyon baskısını sonlandıracak çözümler sunuyor. enflasyonu hedefliyor. Piyasa gerçeklerine göre değil, piyasa gerçeklerine dayalı bir teklifle gelmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu