Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova: “Moldova’nın kararı benzeri görülmemiş bir siyasi sansür eylemidir”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moldova’daki bazı Rus televizyon kanallarının lisanslarının iptal edilmesine tepki göstererek, “Moldova’nın kararı eşi benzeri görülmemiş bir siyasi sansür eylemidir” dedi.

Rusya, Moldova’da bulunan Primul, RTR Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6 ve Orhei TV gibi bazı Rusça televizyon kanallarının Ukrayna’daki savaşı çarpıttığı gerekçesiyle lisanslarının iptal edilmesine tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Moldova’da alınan bu kararın uluslararası kuruluşlar tarafından incelenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını talep ederek, “İlgili uluslararası kuruluşların yaşananlara ilişkin gerekli değerlendirmeyi yapmasını ve gerekeni yapmasını talep ediyoruz. “Bunu bir siyasi sansür eylemi, medya çoğulculuğu unsuruna bir saldırı ve Moldova siyasi liderliğinin sürekli olarak maruz kaldığı bilgi edinme hakkının açık bir ihlali olarak değerlendiriyoruz taahhüdünü ilan etti” dedi.

Zaharova, bu kararla Rusça konuşanların haklarından mahrum bırakıldığına ve yüzlerce medya çalışanının işsiz kalacağına işaret ederek, “Rusça konuşulan ülkelerde yaşayan milyonlarca insan da ülkenin en son haber kaynaklarından mahrum kalıyor. Yüzlerce gazeteci siyasetçileri sansürleme iradesiyle bir anda işlerini kaybedecekler.” – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu