Haber

Son 48 saatte 1300’den fazla düzensiz göçmen İtalya’ya ulaştı.

Son 48 saat içinde 1397 düzensiz göçmenin İtalya’nın Lampedusa adasına ulaştığı bildirildi.

İtalyan kanalı Rainews24’ün haberine göre, İtalya’nın Akdeniz’de Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası’na sistematik olmayan bir göç akını devam ediyor.

Haberde, gece saatlerinde toplam 472 düzensiz göçmenin bulunduğu 8 teknenin adaya ulaştığı belirtildi. Dün 925 düzensiz göçmenin irili ufaklı 20 tekneyle adaya geldiği bildirildi. Düzensiz göçmenleri taşıyan teknelerin Tunus ve Libya’dan hareket ettiği belirtildi.

Lampedusa Adası’nın bağlı olduğu Agrigento Valiliği’nin adadaki göçmenlerin bir kısmını anakaraya tahliye etmeyi planladığı kaydedildi.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre yılbaşından 17 Şubat’a kadar İtalya’ya deniz yoluyla gelen düzensiz göçmen sayısı 9 bin 254 oldu. Geçen yıl bire bir dönemde bu sayı 4 bin 263 olarak kayıtlara geçmişti. 2022’de İtalya’ya deniz yoluyla yaklaşık 104 bin düzensiz göçmen geldi.

Akdeniz’de düzensiz göç sorunu

İtalya, Malta ve Libya’nın ortasında yer alan Akdeniz bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sıklıkla kullanılan sistematik olmayan göç yollarından biri olarak öne çıkıyor.

Denizden yardım isteyen düzensiz göçmenleri Avrupalı ​​devlet yetkilileri yerine çoğunlukla Avrupalı ​​sivil toplum kuruluşları (STK’lar) kurtarıyor. Söz konusu STK’lar zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri AB üye ülkelerinin ‘güvenli sığınak’ sağlayamaması nedeniyle tahliye etmekte zorlanıyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kendi imkanlarıyla kurtarılan göçmenlerin Avrupa’ya ilk ayak bastıkları yer İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası.

Her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya teknelerin aşırı kalabalık olması nedeniyle hava ve su eksikliği nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu