İş

Venezuela’nın BRICS üyeliği talebine Brezilya’dan destek

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sekiz yıl aradan sonra tekrar Brezilya’yı ziyaret etti ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silvaile buluştu.

Brezilya’nın “Folha Sao Paulo” gazetesinde yer alan habere göre Nicolas Maduro, düzenlediği ortak basın toplantısında BRICS’e katılmak istediklerini belirtti. Bunu desteklediğini söyleyen Luiz Inacio Lula da Silva, ikili ticaretin yerel para birimleriyle yapılmasını ve ABD dolarına bağımlılıktan kurtulmayı istediğini ifade etti.

Nicolas Maduro, BRICS ülkelerinin barış ve işbirliği arayanlar için önemli bir çekim merkezi haline geldiğine işaret ederek, 30’dan fazla ülkenin BRICS Yeni Kalkınma Bankası’na katılmak için başvurduğunu hatırlattı.

Venezuela’nın BRICS’e katılımını desteklediğini belirten Luiz Inacio Lula da Silva, Venezuela’nın resmi talepte bulunması halinde BRICS’in katılım talebini kabul edip değerlendireceğini sözlerine ekledi.

BRICS nedir?

BRICS işbirliği mekanizması 2006 yılında başlatıldı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi sırasında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin dışişleri bakanları bire bir ilk görüşmelerini yaparak BRIC işbirliğini başlattılar. 2011 yılında Güney Afrika’nın yeni üye olarak kabul edilmesiyle BRIC işbirliği mekanizması BRICS adını almıştır.

Asya ve BRICS işlerinden sorumlu Güney Afrika Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Anıl Sooklal , nisan ayında yaptığı açıklamada, toplantıda BRICS ülkelerinin genişlemesinin ve bu hedefe nasıl ulaşılacağının ele alınacağını belirtmişti. Anil Sooklal, 13 ülkenin resmi, 6 ülkenin daha gayri resmi olarak katılım talebinde bulunduğunu belirtti. Daha önce Suudi Arabistan ve İran’ın da BRICS’e resmi başvuru yaptığı duyurulmuştu.

Anil Sooklal, BRICS ülkelerinin üyelik genişlemesi konusunu ele almak için 2-3 Haziran tarihlerinde Güney Afrika’nın Cape Town kentinde bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu